powrót do bloga

Willa ze stali i szkła | Luksus w skandynawskim wydaniu

Pojęcie luksusu nieustannie ewoluuje. Jego ogólna definicja uzależniona jest od takich czynników jak nasze nawyki, lokalizacja, wykonywany zawód. Bez trudu natomiast jesteśmy w stanie zdefiniować najpopularniejsze style architektoniczne, które stosujemy współcześnie. Skandynawski design niemal wszystkim kojarzy się z minimalizmem, prostotą, surowością materiałów. ,,Luksus” nie od razu pasuje nam w tym zestawieniu. Czym zatem charakteryzuje się skandynawski luksus i w jaki sposób użytkowa architektura łącząca stal i szkło nadaje nowe znaczenie skandynawskiemu designowi?


Przedstawiony w filmie „Dziewczyna z tatuażem” dom letniskowy, będący ultranowoczesną, minimalistyczną rezydencją Martina Vangera, jest ukazany jako miejsce nieskazitelnie czyste, będące fasadą dla mrocznego umysłu głównego bohatera. Co ciekawe jednak, w rzeczywistości wypełniona światłem konstrukcja została w filmie odsunięta na bok, aby stworzyć wrażenie chłodnej i klaustrofobicznej atmosfery na potrzeby historii. Poza fabułą filmu, minimalistyczna nieruchomość skrywa w sobie wszystkie elementy współczesnego znaczenia skandynawskiego luksusu.

 

Architektura w zgodzie z osobowością

 

Personalizacja nowoczesnego domu rozpoczyna się od poznania osobowości klienta – przyszłego jego mieszkańca. Jest to nie tylko podstawa do realizacji spektakularnego projektu ale przede wszystkim standard jakim cechuje się współczesna architektura, również ta, którą praktykujemy w biurze Innovattio Architecture.

 

Najlepszy tego przykład znajdujemy właśnie w opisywanej nieruchomości, gdzie życie Martina Vangera znajduje odzwierciedlenie w jego domu. Każdy detal, zakamarek oraz element nieruchomości jest przemyślamy i odpowiednio zaplanowany. Nie ma w nim przypadku, a funkcjonalność w pełni podaje osobowość bohatera.

 

Minimalistyczna bryła

 

Położona na archipelagu u wybrzeży Szwecji willa Överby  cieszy się panoramicznym widokiem na półwysep Värmdö i odsłania czyste przestrzenie na otwartym planie, bez zbędnego bałaganu i rozpraszania uwagi.  Plan domu o klasycznej, prostokątnej bryle, został zbudowany wokół otwartej przestrzeni mieszkalnej, która wtapia się w otaczający krajobraz.

W tej wypełnionej światłem nieruchomości dominują czyste, jasne kolory oraz minimalistyczne dodatki. To właśnie przejrzystość strukturalnej szklanej fasady tworzy płynne połączenie między przestrzeniami wewnętrznymi a zewnętrznym krajobrazem. Podkreśla to zastosowanie tego samego kamienia wapiennego na podłogach i tarasach. Posadzka z wapienia gotlandzkiego otacza rezydencję i tworzy przejścia wzdłuż trzech fasad domu pod głębokimi nawisami dachu. Po stronie zwróconej w stronę morza wapień otwiera się na duży taras z zatopionym basenem, który to zdaje się wpadać do pobliskiego oceanu.

Innowacyjność i technologia 

 

Jak przystało na modernistyczny dom oraz luksus w skandynawskim stylu: za czystymi liniami kryje się szereg zaawansowanych systemów technologicznych. Za nagłośnienie odpowiada jakość serwowana przez markę  Bang&Olufsen. Laminowane szkło, które otacza trzy boki willi Överby, ma wbudowany niewidoczny system ogrzewania. Woda z kranu jest pobierana z morza i uzdatniana w urządzeniu do odsalania. Ogrzewanie podłóg, basenu zewnętrznego i ciepłej wody użytkowej jest wytwarzane przez geotermalną pompę ciepła. Chłodzenie jest również pompowane do domu przez szyb skalny, co oznacza, że cała klimatyzacja jest pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Wszystkie systemy są obsługiwane przez inteligentne rozwiązanie do sterowania i monitorowania, wykorzystujące interfejs internetowy. Meble to również najwyższa jakość wykonania, serwowana przez markę Minotti

Firmy tworzące spójną całość domu reprezentują nurt skandynawskiego luksusu, który ,,nie krzyczy”, jak niektóre znane nam marki technologiczne, a ich forma nie epatuje ozdobnikami.

 

Tekst: Tomasz Tronina
Źródło zdjęć: The Pinnacle List
Architekt: John Robert Nilsson

 

Skontaktuj się z nami

Dzień dobry, nazywam się , piszę do Was z miejscowości , chciałbym porozmawiać odnośnie .
Proszę o kontakt na adres @ lub nr tel .

Zadzwoń do nas

792 785 222